3 съвета на един 90-годишен японец
Дълголетието е смес от късмет, добра генетика и грамотно отношение към живота.
Снимка: Shutterstock
В общи линии хората знаят как да станат богати. Някои дори знаят и къде се крие щастието. Но никой няма представа как да доживее до 100-годишна възраст.
Естествено, на мнозина им се иска - най-малкото от любопитство, за да видят какво ще се случи в света. А за любимите деца, внуци и правнуци няма нужда да се споменава.
Наистина, иска ни сме да сме им приятели, а не товар. Как може да се постигне?
Дълголетието е смес от късмет, добра генетика и грамотно отношение към живота. Японците са лидери в това отношение.
Те не само живеят дълго (един на всеки 1500 живее повече от 100 години), стареят бавно, не са уязвими за сърдечни и психически заболявания, а най-главното - не искат да се "пенсионират".
Първата точка гласи, че човек трябва да е зает от сутрин до вечер, да редува физическата активност с умствена.
В моя дом живее 90-годишна жена, която води правнуците си на училище, а след това решава с тях сложни задачи по математика и физика. Свой домашен репетитор. Всичките ѝ внуци са учили във ВУЗ и обичат баба си.
Какъв по-добър пример?
Втората точка – любовта включва добри отношения с роднини и близки, атмосфера на взаимно уважение, добрина, участие и състрадание.
Третата точка – оптимизъм – вярата, че живееш в добро време. А следващата година ще е още по-добра. Не всички могат да се похвалят с такава нагласа, нали?
Списанието Journal of Health публикува интервю с 90-годишен майстор на кендзюцу. Владее меча също толкова ловко, като младите. Журналистът се интересувал, в какво е секрета?
Майсторът разкрил своята тайна:
Не бива да бъде осквернявано. Никога не преяждайте! Ставайте от масата, преди да се почувствате сити. Яжте малки порции и само полезни продукти. В Япония обичат поговорката: „Храната трябва да е твоето лекарство“.
Стомаха трябва да е пълнен до 80%. Само така може да избегнете затлъстяването, диабета. Трябва да изгаряте повече калории, отколкото поглъщате.
Майсторът тренира всеки ден. Става в 5 сутринта, изпълнява упражнения, плава, ходи много пешком. През деня преподава самурайска техника за владение на меч, вечерно време чете книги, вестници, решава логични задачи. Учи се на нещо ново от младото поколение.
Много са разпространени настолни игри, в които японците играят семейно и с приятели. Такива игри помагат за трениране на паметта и запазване на ясен ум.
Майсторът на меча казва – единствено целта ни кара да се будим сутрин и да се радваме на деня. Намерете си цел и тя ще ви дарява енергия за нови неща, а вие ще се чувствате полезни на обществото.
Японците се отнасят отрицателно към безделието след пенсиониране, да седят пред телевизора или да се валят по плажа. Такова просто не е позволително за човек, трупал години знания и опит. Животът трябва да е пълен със смисъл, само тогава получавате от удоволствие от него.
Липсата на емпатия е донякъде характерен белег на днешния свят, в който хората са все по-егоцентрични.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари